Stoiska

Hol w Collegium Biomedicum

Stoisko informacyjne

Tu będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat programu wydarzenia (program, mapka) oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dział Rekrutacji

Tutaj będzie można uzyskać kompleksowe informacje na temat oferty edukacyjnej oraz zasad rekrutacji, a pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiedzą na pytania kandydatów.

Centrum Transferu Technologii GUMed

Prezentacja programów stypendialnych i konkursów w ramach inicjatywy EIT (European Institute of Innovation and Technology) Health.

Biblioteka Główna GUMed

Stoisko prezentować będzie mnogość sposobów ułatwiających zrozumienie i przyswojenie na pozór trudnych zagadnień medycznych. Pokażemy, w jaki sposób zbudowany jest mózg, jak uczy się mózg i w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę do jeszcze efektywniejszej nauki. Na stoisku będą czekać gry, quizy medyczne i inne atrakcje.

Koło Naukowe „Biochemicy” przy Katedrze i Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej

Skrobia jest głównym węglowodanem w diecie człowieka, dostarczamy ją organizmowi codziennie. Jednak czy jesteśmy w stanie rozpoznać w jakich produktach kryje się skrobia, a w jakich cukry proste? Co się dzieje z cukrami w naszym układzie pokarmowym? Ile cukru jest w popularnych wyrobach cukierniczych? Na te i wiele innych pytań dotyczących węglowodanów można odpowiedzieć przy pomocy prostych reakcji biochemicznych, które będą przeprowadzane na stoisku.

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii GUMed i UG, Koło Naukowe BIO-MED

Na stanowisku zostanie zaprezentowane antybakteryjne działanie związków pochodzenia roślinnego. Goście będą mogli zobaczyć jak wydzielane przez rośliny metabolity ograniczają wzrost bakterii na pożywce. Ponadto, na podłożach mikrobiologicznych zostaną pokazane posiewy szczepów bakteryjnych powszechnie występujących w naturze. Wytłumaczymy w jaki sposób tworzy się genetycznie modyfikowane rośliny i jakie płyną z tego korzyści oraz pokażemy, jak wyglądają rośliny hodowane in vitro. Przedstawimy również techniki pracy z kwasami nukleinowymi, w tym analizę restrykcyjną DNA w żelu agarozowym. Na stoisku będzie można zapoznać się z unikatową ofertą edukacyjną Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii oraz informacjami na temat badań naukowych prowadzonych na Wydziale.

Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Pediatrycznego

Na stoisku będzie można poznać zadania i rolę pielęgniarki w opiece nad najmłodszymi pacjentami, m.in. w zakresie prewencji otyłości, biernego palenia, alergii oraz różnego typu uzależnień.

Studenckie Koło Naukowe Kardiologii przy I Katedrze i Klinice Kardiologii

Studenci będą promować zdrowy styl życia i profilaktykę sercowo-naczyniową, między innymi w oparciu o karty ryzyka SCORE.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Studenci przygotowali pokazy zakładania unieruchomienia gipsowego, materiałów zespalających stosowanych w ortopedii, stoisko zdjęć rentgenowskich oraz pokaz szycia chirurgicznego skóry i ścięgien. Na stoisku będzie można również uzyskać porady związane z wadami postawy.

Studenckie Koło Naukowe Psychologii przy Zakładzie Badań nad Jakością Życia

Na stoisku będzie można porozmawiać ze studentami kierunku psychologia zdrowia, zapoznać się z materiałami multimedialnymi związanymi z psychologią, w szczególności neuropsychologią i psychologią zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych.

Studenckie Koło Naukowe Ginekologii Onkologicznej

Studenci przybliżą technikę badania cytologicznego oraz przedstawią rolę wirusa HPV w powstawaniu raka szyjki macicy. Przeprowadzą również instruktaż prawidłowego samobadania piersi. Na stoisku będzie można zapoznać się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów żeńskich narządów płciowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy i raka piersi.

Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych

Studenci opowiedzą, jak wygląda studiowanie na kierunku analityka medyczna i kim jest diagnosta laboratoryjny. Przeprowadzą quiz z wiedzy medycznej, zademonstrują także wybrane techniki badań laboratoryjnych: badania ogólnego moczu, wykonanie rozmazu przy pomocy sztucznej krwi, technikę redukcyjną posiewu materiału na podłożu mikrobiologicznym oraz wykonanie antybiotykooporności w skróconej formie.

Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego

Jak nikt inny znają tajniki kobiecości. Podpowiedzą, kiedy zgłosić się do poradni ginekologicznej, na czym polega cytologia i jak się do niej przygotować. Zademonstrują jak prawidłowo badać swoje piersi. Przybliżą metody antykoncepcji oraz naturalne metody planowania rodziny. Zainteresowanym opowiedzą też o powstawaniu nowego życia (kiedy dziecko w brzuchu mamy zaczyna ssać kciuk, mrugać, słyszeć) oraz o pielęgnacji noworodka. Każdy będzie mógł się też przekonać, ile waży ciążowy brzuch.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej

Na stoisku będzie można zdobyć informacje na temat chorób przyzębia, które są, obok próchnicy, najbardziej rozpowszechnionymi schorzeniami jamy ustnej. Nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty zębów, a także mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Przybliżona zostanie złożona etiopatogeneza tych chorób przyzębia oraz czynniki ryzyka.

Katedra i Zakład Fizyki i Biofizyki

Zaprezentowane zostaną proste doświadczenia z fizyki: kulki Newtona (wymiana pędu i energii), stożki Newtona (środek ciężkości), fontanna (wpływ ciśnienia na zachowanie cieczy).

Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna

Prezentacja zasad pracy w zwierzętarni z barierą sanitarno-higieniczną, metod hodowli i pielęgnacji zwierząt laboratoryjnych o statusie zdrowotnym oraz etyki prowadzenia badań na zwierzętach.

Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Plastycznej

Na stoisku będzie można nauczyć się podstaw szycia chirurgicznego oraz dowiedzieć się więcej na temat bardziej zaawansowanych technik wykorzystywanych w chirurgii plastycznej.

Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej

Studenci opowiedzą o działalności Koła oraz odpowiedzą na pytania od zainteresowanych. Na stoisku odbędzie się również pokaz szycia chirurgicznego, jednej z pierwszych procedur medycznych, której uczą się członkowie Koła, a także technik samobadania piersi i jąder

Studenckie Koło Naukowe Neurologii przy Klinice Neurologii Dorosłych

Studenci wyjaśnią czym zajmuje się neurologia, neurolog oraz z jakimi chorobami najczęściej mają do czynienia. Zaprezentują podstawy neuronauki i funkcjonowania mózgowia człowieka oraz wyjaśnią, jak zagadnienia te przekładają się na elementy badania neurologicznego oraz w jaki sposób można tę wiedzę wykorzystać w diagnostyce. Na stoisku będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób styl życia i choroby przewlekłe mogą wpływać na mózg człowieka oraz zapoznać się z zasadami profilaktyki udarów mózgu.

Katedra i Zakład Farmakognozji

Szereg roślin podlegających ochronie gatunkowej na obszarze Polski, obok właściwości odżywczych, posiada właściwości lecznicze. Są one wykorzystywane jako leki w medycynie konwencjonalnej i homeopatycznej. Na stoisku zostaną przedstawione właściwości lecznicze wybranych gatunków roślin chronionych, ich skład chemiczny, a także dostępne na rynku leki roślinne. Omówione zostaną również metody pozyskiwania surowców do celów leczniczych, w tym metody biotechnologiczne. Prezentacja obejmie m.in. surowce otrzymywane z mącznicy, arcydzięgla, malin, rosiczek, kocanek, arniki, czy pierwiosnki.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Chemii Nieorganicznej

Na stoisku zaprezentowane zostaną techniki wykorzystywane do otrzymywania oraz badania aktywności przeciwdrobnoustrojowej peptydów. Przedstawione zostaną podstawy syntezy peptydów na fazie stałej, oczyszczania peptydów oraz analiza ich aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Przybliżona zostanie teoria, a następnie wykonana reakcja biuretowa pozwalająca określić zawartość białek/peptydów w próbce.

Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Promocji Zdrowia

Stoisko będzie przybliżało temat studiów pielęgniarskich oraz zawodu. Zainteresowani będą mogli nie tylko porozmawiać z obecnymi studentami, ale też spróbować wykonania iniekcji oraz kaniulacji naczyń na fantomach.

Uczelniany Samorząd Studencki GUMed

Stoisko będzie prezentowało działalność Uczelnianego Samorządu Studenckiego.

Katedra i Zakład Histologii, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Histologii

Przy użyciu mikroskopu cyfrowego będzie można zobaczyć produkty wybranych genów w preparatach histologicznych zarówno „na żywo”, jak i po ich przetworzeniu dzięki zapisowi cyfrowemu. Mikroskopy cyfrowe są wykorzystywane w nowoczesnym nauczaniu histologii, a także w telepataologii, cytologii i dermatologii. Do profesjonalnych badań wykorzystuje się powiększenia optyczne od 40 do 1000 razy lub jeszcze większe powiększenia cyfrowe zdjęć. Oprócz klasycznego barwienia histologicznego, dokonuje się przy ich użyciu obserwacji wybranych peptydów i białek, będących produktami genów, dzięki metodzie immunocytochemicznej, która pozwala na identyfikację cząsteczek charakterystycznych dla danej choroby lub stopnia jej zaawansowania, np. nowotworu.

Zakład Onkologii Translacyjnej

Stoisko będzie poświęcone zagadnieniom dotyczącym częstości występowania nowotworów, procesu przerzutowania oraz narzędzi biologii molekularnej, które umożliwią charakterystykę przypadku na podstawie płynnej biopsji. Zaprezentowana zostanie użyteczność płynnej biopsji w diagnostyce, a także prosta metoda izolacji krążących komórek nowotworowych. Będzie tutaj można również dowiedzieć się, jak wyglądał rozwój metod umożliwiających wzrost komórek zwierzęcych poza organizmem żywym (in vitro), które w onkologii translacyjnej pełnią fundamentalną funkcję umożliwiającą dogłębne badanie mechanizmów zachodzących w komórkach nowotworowych i ich otoczeniu. Przy użyciu mikroskopu odwróconego uczestnikom zostaną zaprezentowane żywe hodowle komórek różnych typów molekularnych raka piersi.

Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej, Studenckie Koło Naukowe „ISPE – Farmacja Przemysłowa”

Postać leku (np. kapsułka, tabletka, maść) jest formą umożliwiającą przyjęcie przez pacjenta leku, czyli substancji czynnej. Dodatek substancji pomocniczych nadaje lekom formę odpowiednią do zastosowania, często decyduje również o czasie i sile działania substancji leczniczej, a zatem o skuteczności terapii. Na stoisku zostaną zaprezentowane metody sporządzenia wybranych postaci leku z użyciem różnych substancji pomocniczych. Będzie można zobaczyć jak sporządzane są leki na skórę, czyli maści, kremy i żele, a także poznać zasady wykonywania kapsułek doustnych. Wyjaśniona i pokazana zostanie różnica między tabletkami konwencjonalnymi i dojelitowymi. Poruszane będą tematy prawidłowego podawania i przechowywania leków.

Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Stomatologicznej

Rak jamy ustnej zajmuje szóste miejsce na świecie wśród nowotworów pod względem częstości występowania. Wiedza na temat tego nowotworu jest bardzo niska. Przeciętny pacjent uważa, że dotyczy to wyłącznie osób starszych, nadużywających alkoholu i nałogowych palaczy. Zauważono jednak, że coraz więcej nowych zachorowań dotyczy osób w młodszych grupach wiekowych z koincydencją zakażenia wirusem HPV. Na stoisku będzie można dowiedzieć się, jakie są czynniki ryzyka tego nowotworu, co powinno zaniepokoić i jak często należy zgłaszać się na rutynowe badania kontrolne.

Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologii Środowiska przy Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska

Przy użyciu mikroskopu będzie można tutaj na własne oczy zobaczyć kolorowy świat bakterii, a także dowiedzieć się więcej na temat dobrych i złych mikroorganizmów wokół nas. Ponadto, każdy będzie mógł samodzielnie wykonać badanie sprawdzające obecność flory bakteryjnej na powierzchni rąk oraz ocenić przy pomocy urządzenia BlackBOX poprawność techniki mycia rąk. Wszyscy zainteresowani, będą mogli dowiedzieć się jak bakterie wpływają na nasze codzienne życie oraz jakie potencjalne zagrożenia są związane z ich obecnością w naszym otoczeniu.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Immunologii Medycznej, Pracownia Immunologii Doświadczalnej

Tutaj będzie można poszerzyć wiedzę na temat szczepień ochronnych, a także zapoznać się z technikami laboratoryjnymi na przykładzie elektroforezy na żelu agarozowym.

Katedra i Zakład Chemii Analitycznej, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Chemii Analitycznej

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że przemiany i reakcje chemiczne towarzyszą nam w codziennym życiu. Cały nasz organizm funkcjonuje dzięki reakcjom chemicznym. Na stoisku poprzez eksperymenty będzie można poznać wybrane zagadnienia z dziedziny chemii.

Studenckie Koło Naukowe Interny przy Zakładzie Prewencji i Dydaktyki

Na stoisku będzie można wykonać pomiar glikemii i stężenia cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze, a także uzyskać informacje o wartościach prawidłowych oraz o dalszym postępowaniu w przypadku wyniku nieprawidłowego. Na fantomach będzie można nauczyć się osłuchiwania płuc.

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, Oddział Gdańsk

Jak to jest, że każdy słysząc "farmacja" myśli "apteka"? Czy są jakieś inne ścieżki rozwoju zawodowego dla absolwentów tego kierunku? O tym opowiedzą na swoim stoisku studenci farmacji.

Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Ratunkowego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Ogólnego

Na stoisku wyposażonym w fantomy będzie można poznać m.in. tajniki podaży leku, mierzenia ciśnienia sfigmomanometrem zegarowym, a także uzyskać informacje na temat prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi. Na zainteresowanych będzie czekał interaktywny quiz dotyczący udzielaniu pierwszej pomocy.

Studenckie Koło Naukowe Ultrasonografii

Prezentacja technik wykonywania podstawowych form badania USG wraz z wytłumaczeniem przydatności i wskazań do wykonania badania. Na obrazach i filmach będzie można porównać obrazy norm i patologii, które można dostrzec w badaniach.

Dermatologiczne Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii

Na stanowisku będzie można zapoznać się z kryteriami ABCDE czerniaka, które pomagają dermatologom w postawieniu właściwej diagnozy. Każdy będzie miał możliwość zbadania swoich znamion za pomocą dermatoskopu. Studenci przybliżą również uczestnikom projekt „Bezpieczny tatuaż”, który poświęcony jest medycznym aspektom związanym z tatuażem. Tu będzie można dowiedzieć się m.in. o tym, kiedy tatuowanie jest możliwe, a kiedy przeciwwskazane w najczęściej spotykanych chorobach dermatologicznych, o powikłaniach skórnych po tatuażu, o technikach laserowego usuwanie tatuażu.

Studenckie Koło Naukowe Technik Dentystycznych

Na stoisku będzie można dowiedzieć się, na czym polega praca technika dentystycznego oraz zapoznać się z informacjami na temat studiów na tym kierunku.

Studenckie Koło Naukowe Fizjologii Klinicznej

Zakład Toksykologii Środowiska, Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Środowiskowego im. prof. J. Aleksandrowicza przy Zakładzie Toksykologii Środowiska

Prezentacja podstawowych zagadnień związanych z tematyką zdrowia środowiskowego, zależności między stanem środowiska, a zdrowiem człowieka. Omówione zostaną także wybrane narzędzia do określenia stanu środowiska, w którym człowiek funkcjonuje.

Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii

Stoisko będzie miało charakter edukacyjno-szkoleniowy i będzie dotyczyło m.in. zasad obsługi i działania pomp insulinowych, nowoczesnych metod pomiaru glikemii, objawów diabetologiczno-endokrynologicznych, analizowania etykiet produktów żywnościowych. Odwiedzający stoisko będą mogli również przeliczyć ilość cukru podaną w tabelach wartości odżywczych na liczbę łyżeczek cukru w porcji.

Studenckie Koło Naukowe Parazytologii i Medycyny Tropikalnej

Celem stoiska będzie przedstawienie informacji dotyczących pasożytów ludzi. Odwiedzający stoisko będą mogli zobaczyć preparaty z pasożytami wewnętrznymi (tasiemce, nicienie i przywry) i zewnętrznymi (pchły, kleszcze). Będą mogli obserwować wybrane gatunki pasożytów pod mikroskopem i lupą binokularową. Przekażemy informacje dotyczące prawidłowej diagnostyki chorób pasożytniczych ludzi oraz metod prewencji, a także wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu do strefy tropikalnej i jakie środki ostrożności powinni zachować podróżujący aby zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Okulistyki

Na stoisku zaprezentowane będą warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przy urazach oczu, badanie ostrości wzroku przy użyciu tablicy Snellena, nauka anatomii gałki ocznej, wykonanie testu Schirmera, sprawdzanie zdolności rozróżniania barw przy pomocy tablic Ishihary, omówienie prawidłowej pielęgnacji suchych oczu.

Studenckie Koło Naukowe Radiologii przy II Zakładzie Radiologii

Prezentacja roli diagnostyki obrazowej w postępowaniu z pacjentem. Zaprezentowane zostaną przykładowe zdjęcia rentgenowskie zawieszone na negatoskopie.

Studenckie Koło Naukowe Fizjologia Płodności

Przy stoisku będzie omawiana fizjologia cykli miesiączkowych oraz podstawy Metod Rozpoznawania Płodności, skutecznych jako sposób regulacji poczęć, a także element diagnostyki oraz leczenia zaburzeń miesiączkowania i niepłodności.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA

Studenci przybliżą zainteresowanym kierunek lekarski, w tym wyjazdy na praktyki kliniczne i wymianę naukową z IFMSA-Poland. Tu będzie można wziąć udział w przygotowaniu kartki z życzeniami dla najmłodszych pacjentów w ramach projektu „Marzycielska Poczta”, pozyskać informacje na temat zaburzeniach odżywiania i profilaktyki wybranych chorób

Katedra i Zakład Biochemii

Na stoisku będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób i w jakim celu można wyizolować mitochondria z komórki. Wyjaśnione zostanie, jakie procesy biochemiczne zachodzą w tych organellach. Chętni będą mogli nauczyć się jak korzystać z pipety automatycznej i homogenizatora – narzędzi niezbędnych do izolacji mitochondriów. Dodatkowo na chętnych będą czekały ciekawe konkursy: „Biochemiczne Dobble”, „Najszybszy laborant”, „Co mitochondria mają w środku” .

Zakład Chemii Klinicznej

Jak działa próżniowy system pobierania krwi, jak zachowywać się przed, w trakcie i po pobraniu krwi. Na stoisku będzie można pogłębić wiedzę o budowie i podstawowych funkcjach krwi. Tu będzie można dowiedzieć się również, czym jest i jak powstaje mocz oraz czego możemy dowiedzieć się o naszym zdrowiu badając jego próbkę. Chętni będą mieli okazję wykonać proste reakcje kolorymetryczne m.in. pozwalające stwierdzić obecność białka w badanej próbce.

Studenckie Koło Naukowe Paramedic

Grupa studentów kierunku ratownictwo medyczne, których pasją jest medycyna ratunkowa, przygotowała pokazy, podczas których będzie zachęcała uczestników do nauki zasad pierwszej pomocy.

Studenckie Koło Naukowe Neurologii Rozwojowej przy Klinice Neurologii Rozwojowej

Na stoisku studenci będą edukować na temat padaczki i rozwiewać wątpliwości i mity na temat napadów padaczkowych.

Studenckie Koło Naukowe Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Na stoisku będzie możliwość wykonania na fantomie praktycznych czynności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii (tj. intubowanie, wkłucia, BLS, mechaniczna wentylacja). Dodatkowo wyjaśnione zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące znieczulenia oraz zakres obowiązków anestezjologa.

Koło Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki

Stoisko będzie prezentowało osobom zainteresowanym zagadnienia związane z właściwą pielęgnacją oczu u pacjentów nieprzytomnych, wentylowanych mechanicznie. Będzie można dowiedzieć się więcej na temat charakterystyki stanu pacjenta hospitalizowanego w oddziale intensywnej terapii, potencjalnych problemów pielęgnacji oka, a także Zaleceń Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki odnoszących się do procedur farmakologicznych oraz niefarmakologicznych.